3/2017


szkoła mistrzów fortepianu 2012

Częściowo zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury w ramach programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"
Wielka Gala - podsumowanie

27 Festiwal Mozartowski w Warszawie dobiegł końca.

WIELKA GALA OPEROWA, ZAKOŃCZENIE 27. FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO W WARSZAWIE

11 lipca – Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej

9 lipca - Studio Koncertowe Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego

7 lipca 2017 – Zamek Królewski w Warszawie

5.07.2017 Koncert w Wiedeńskim stylu A.D. 1783

3.07.2017 - Msza c-moll, Kościół Seminaryjny

3.07.2017 Meccore String Quartet

Marek Dudek | Lwowski kamerton


10 lat Elbląskiej Orkiestry Kameralnej - numer: Nowości/

Rozpoczynała swoją działalność od dziesięciu koncertów w pierwszym sezonie i 6 osób w zespole. Z mozołem walczyła o słuchaczy, zaufanie solistów i dyrygentów. Dzięki talentowi oraz ciężkiej pracy Elbląska Orkiestra Kameralna w ciągu zaledwie jednej dekady stała się rozpoznawalną i uznaną orkiestrą kameralną w kraju. W sezonie artystycznym 2016/2017 EOK będzie obchodzić swoje dziesiąte urodziny.

Elbląska Orkiestra Kameralna powstała w 2007 r. Od tego czasu systematycznie buduje swoją pozycję, wzbogaca repertuar i powiększa grono artystów z nią koncertujących.

Znakiem szczególnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest jej zespół, złożony z młodych, ambitnych oraz pełnych pasji artystów. Ich energia i zaangażowanie odzwierciedla się w muzyce, którą wykonują. Orkiestrę charakteryzuje także wszechstronność. Repertuar EOK jest przykładem harmonijnego współistnienia przeszłości ze współczesnością. W programie Orkiestry koegzystują różne gatunki muzyczne, kompozytorzy i epoki historyczne.

W zróżnicowanym repertuarze Elbląskiej Orkiestry Kameralnej ważną rolę zajmuje muzyka polska. Najdobitniejszym tego wyrazem jest organizowany przez instytucję „Festiwal Muzyki Polskiej na Żuławach”. Impreza od pierwszej swojej edycji przyjmowana jest entuzjastycznie przez publiczność i wysoko oceniana przez krytyków.

Przez 10 lat swojego istnienia Elbląska Orkiestra Kameralna pracowała nad indywidualnym stylem oraz profilem. Tożsamość artystyczną kameralistów kształtowało szereg osobowości, z których największy wpływ miał Marek Moś. Stała współpraca z maestro Markiem Mosiem, który był od 2013 r. pierwszym dyrygentem EOK, pozwoliła elblążanom na zbudowanie silnego zespołu oraz scalenie brzmienia orkiestry. Docenia to publiczność, jak również recenzenci, którzy dostrzegają „talent, kunszt i precyzję elbląskich kameralistów”, „zdrowe brzmienie zespołu, czysty i intensywny dźwięk”. Publicystka i krytyk muzyczna, Dorota Szwarcman, tak pisała na temat Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: „Orkiestra istnieje od kilku lat, ale Marek Moś zgodził się z nią pracować od jesieni zeszłego roku. Wyniki są imponujące.”

Od 2007 r. Elbląska Orkiestra Kameralna zagrała ponad 600 koncertów z artystami polskich i światowych scen muzycznych. Wiele z tych wieczorów, zapisało się w pamięci melomanów w sposób szczególny. Wyjątkowa muzyczna synergia cechowała koncerty elbląskich kameralistów z takimi artystami jak: Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Michał Nesterowicz, José Maria Florêncio, Massimiliano Caldi, Volker Schmidt-Gertenbach, Kai Bumann oraz solistami: Beata Bilińska, Kate Liu, Iwona Sobotka, Agata Szymczewska, Joanną Woś, Soyoung Yoon, Agata Zubel, Iñaki Alberdi, Andrzej Bauer, Łukasz Długosz, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Erzhan Kulibaev, Konstanty Andrzej Kulk, Łukasz Kuropaczewski, Roby Lakatos, Janusz Olejniczakiem, Mariusz Patyra, Piotr Pławner, Jan Stanienda, Janusz Wawrowski, Marcin Zdunik. Wszechstronność Orkiestry pozwala na współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, t.j.: Anna Maria Jopek, Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Marcin Wyrostek, Atom String Quartet, Andrzej Jagodziński Trio, Kroke, Motion Trio, Włodek Pawlik Trio.

Elbląska Orkiestra Kameralna regularnie bierze udział w wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej. Tylko w ostatnim czasie koncertowała na Festiwalu Muzyki Klasycznej w Azkoitii, w San Sebastian oraz Hondarribii (Hiszpania), na Muzycznym Festiwalu w Bad Pyrmont i Bad Munder (Niemcy), The Days of New Music w Kiszyniowie (Mołdawia), Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Już wkrótce pokaże się na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT 2016 (Estonia), Music Vintage Festival (Węgry) oraz International Music Festival „Autumn Tbilisi” (Gruzja). Zespół angażowany jest przy realizacji ważnych uroczystości, jubileuszy w kraju i za granicą.

Elbląska Orkiestra Kameralna prowadzi działalność wydawniczą. Wymienić tutaj należy przede wszystkim płytę kameralistów pt. „Mercadante: Doppler, Karłowicz” z udziałem flecistów Agaty Kielar – Długosz i Łukasza Długosza. Prawykonania swoich utworów elbląskim kameralistom powierzyli uznani kompozytorzy m.in.: Jerzy Maksymiuk, Cezary Duchnowski, Mikołaj Majkusiak, Georgij Ciobanu, Leszek Możdżer, którego „Preludium i Fuga na orkiestrę smyczkową” znalazła się na płycie „The Very Best Of Leszek Możdżer”.

W trosce o wychowanie nowych pokoleń melomanów Elbląska Orkiestra Kameralna rozwija działalność edukacyjną, w której czołowe miejsce znalazły specjalne koncerty dla dzieci i młodzieży oraz otwarte próby generalne.

Elbląska Orkiestra Kameralna cyklicznie zwiększa grono stałych odbiorców. W 2016 r. liczba słuchaczy osiągnęła pułap 40 tys. osób. Na przestrzeni dziesięciu lat Orkiestra rozwinęła się artystycznie i instytucjonalnie, stając się wizytówką lokalnej społeczności i promując Elbląg z jak najlepszej strony.

Jubileusz 10-lecia Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Elbląska Orkiestra Kameralna na swój jubileusz przygotowała wyjątkowy program. Zainauguruje go mocnym akcentem – wspólnym koncertem z Trio Włodka Pawlika.

Repertuar dziesiątego sezonu melomanom zostanie przedstawiony jako fuzja klasyki, jazzu i pogranicza muzyki poważnej. Jest on wypadkową, tego co dla elbląskich muzyków istotne, co ich określa i determinuje. Podczas sezonu 2016/2017 kameraliści pragną dokonać podsumowania własnego dorobku, ukazać swoje umiejętności i artystyczną dojrzałość. Do współtworzenia programu zaprosili osobowości, wywierające wpływ na ich rozwój, brzmienie, profil muzyczny oraz twórców, którzy inspirują EOK artystycznie. Orkiestra, podczas tego niecodziennego come-back’u, na scenie wystąpi, m.in. z: maestro Jerzym Maksymiukiem, Markiem Mosiem, Soyoung Yoon, Jakubem Jakowiczem, Janem Staniendą, Motion Trio ( i szczególnie ważnym dla EOK liderem grupy Januszem Wojtarowiczem). To jednak nie wszystko. EOK pragnie zmierzyć się także z nowymi wyzwaniami i współpracą z, takimi artystami jak: Anna Tsybuleva, Agata Zubel, Mihail Agafita, Michał Chrenowicz, Krzysztof Herdzin, Alexander Humala, Szymon Nehring, Krzysztof Książek, Atom String Quartet, Włodek Pawlik Trio, Tomasz Tomaszewski.

Jubileuszowy sezon artystyczny dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej to także czas realizacji wielu projektów. Orkiestra znalazła się w nielicznym gronie beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie swych przedsięwzięć w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Promocja kultury polskiej za granicą 2017 – Promesa”. EOK zgłosiła tam dwa projekty. Pierwszy, zakłada kooperację Orkiestry z Pannon Filharmonikusok z Węgier, drugi współpracę z LEPL Tbilisi State Chamber Orchestra z Gruzji. Orkiestra kontynuować będzie także projekt ,,Promocja polskiej kultury za granicą. Dialog muzycznych kultur. Polska – Estonia” (2016), który zakłada współpracę z Estonian Philharmonic Chamber Choir. Kameraliści do końca grudnia br. prowadzić będą działania w ramach „Kultury Dostępnej” - „Muzyka dla ucha malucha”, czyli cykl koncertów o charakterze interdyscyplinarnym, adresowanych do najmłodszych odbiorców. Od nowego sezonu EOK realizować będzie program „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”, który ma na celu zainteresowanie maturzystów muzyką klasyczną, a także „Artysta – Rezydent”, promujący polskich artystów.

Dziesięciolecie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest czasem podsumowań, ale także tworzenia planów na przyszłość. Jak widać, elbląscy kameraliści nie zamierzają osiąść na laurach. Z tą samą świeżością i energią pragną nadal rozwijać się artystycznie, instytucjonalnie i docierać do nowych słuchaczy.

powrót

Krzyżówka
Słownik

Ustaw jako stronę startową

Prześlij znajomym


Książki
Podręczniki
Czasopisma
Płyty CD2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013   

Numer poprzedni
Licznik odwiedzin:

1


Gdzie kupić    Redakcja    Misja    Kontakt   

Zobacz nas w:
facebook logo