3/2017


szkoła mistrzów fortepianu 2012

Częściowo zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury w ramach programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"
Wielka Gala - podsumowanie

27 Festiwal Mozartowski w Warszawie dobiegł końca.

WIELKA GALA OPEROWA, ZAKOŃCZENIE 27. FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO W WARSZAWIE

11 lipca – Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej

9 lipca - Studio Koncertowe Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego

7 lipca 2017 – Zamek Królewski w Warszawie

5.07.2017 Koncert w Wiedeńskim stylu A.D. 1783

3.07.2017 - Msza c-moll, Kościół Seminaryjny

3.07.2017 Meccore String Quartet

Marek Dudek | Lwowski kamerton


Triumfy muzyki - numer: 6/2016

Od „TM” 5 do „TM” 6, w czasie ostatnich dwóch miesięcy, najważniejszym wydarzeniem był Konkurs Wieniawskiego w Poznaniu. Zwyciężyła Gruzinka z Turcji, Verico Tchumbardze. Przed konkursem, szef jury, Maxim Vengerov jeździł po świecie. Poświęcał każdemu uczestnikowi około piętnaście minut. Słuchał gry, odbywał rozmowę. Nieprzypadkowo zamieściliśmy o tym konkursie aż trzy artykuły. Odnotowaliśmy wyjątkowo wysoki poziom. Objawiło się na nim wiele talentów i indywidualności. Po raz pierwszy transmitowano go na żywo. Można go było obejrzeć w telewizji, słuchać w drugim programie „Polskiego Radia” i na antenie poznańskiego radia „Merkury”. Na internecie śledziło go ponad milion osób (Recepta na „Wieniawskiego”).

Jednym z pomysłów szefa jury, Maxima Vengerova było włączenie obowiązkowego wykonania koncertu Mozarta. Trudnym dla wielu uczestników okazał się uchodzący za muzyka wszech czasów – Bach. Jeden z najsłynniejszych skrzypków współczesnych, który uczył się u słynnego Yehudi Menuhina, nieznośne dziecko muzyki poważnej, Nigel Kennedy uznał, że obserwuje tworzenie z muzyki Bacha „elitarnego i pozbawionego życia getta”. Sprowadza się go do roli „płytkich szlagierów”. Uważa, że Bach najlepiej „przemawia tylko przez skrzypce Meunhina”. Napisał „uważam, że moją powinnością jest zrobić wszystko, by Bach pozostał w głównym nurcie”.

Ilu uczestników tego konkursu zrezygnuje z dalszej rywalizacji. Ten konkurs wyłonił nowe talenty, ale też uświadomił braki. O sukcesach decyduje dalsza praca, tworzenie śpiewnej muzyki, pokazywanie siebie od rożnych stron.

Niedobre jest przedwczesne komentowanie jakości gry. W młodym człowieku liczy się to, co ma do powiedzenia od siebie. Jeśli za dużo przejmuje od nauczyciela, staje się wykonawcą cudzych poleceń a nie dojrzałym artystą.

Ważne jest wprowadzenie nowych elementów, rozwoju, samorozwoju, samoświadomości. Nie wystarczy mieć wspaniałego pedagoga. Cóż z tego, że pracuje z nim dobry uczeń, skoro oddziałują na siebie negatywnie.

Profesor powinien oceniać grę, ale nie narzucać swojej woli, nie poprawiać do znudzenia ucznia. Często panuje przekonanie, że im poprawniej gra uczeń, tym lepiej, co wcale nie znaczy, że jeśli ktoś gra świetnie technicznie, to chce się go słuchać. Cóż z tego, że ktoś gra wspaniale, skoro nie wiadomo po co. Może wśród laureatów tego konkursu pojawiają się gwiazdy („Nowe światowe gwiazdy”).

Wiele się można dowiedzieć o tym, jak zostać najlepszym skrzypkiem. Jedną z najważniejszych skrzypaczek naszych czasów stała się Patrycja Piekutowska. Na jej koncert w kościele w Rokitnie koło Międzyrzecza przyszły tłumy. Jej muzyka to jedno, a cudowny obraz Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej w Sanktuarium cudów to drugie. Jan Paweł II nadał kościołowi miano bazyliki („Piekutowska w Rokitnie”).

Ten rok okazał się dla muzyki przełomowy, po raz pierwszy jury Nagrody Nobla nagrodziło twórcę piosenki. Nagrodę otrzymał amerykański poeta i piosenkarz, Bob Dylan. Magazyn „Roling Stone” umieścił go na drugiej pozycji wśród najpopularniejszych muzyków naszych czasów. Twórczość Boba Dylana zbliżyła dzień dzisiejszy do antycznej Grecji. Jego teksty zmieniły sposób widzenia współczesnego świata („Nagroda Nobla dla Boba Dylana”).

Gdyby USA zamienić na Kanadę, laureatem tegorocznej Nagrody Nobla mógł zostać Leonard Cohen. Mimo, że pochodził z Kanady, szczególnie polubił Polskę. Tu najchętniej koncertował. Bardziej lubił Polaków niż Kanadyjczyków. Jego ojciec pochodził z Polski. W Polsce jednakowo cenił obie strony konfliktu. Ma tu tłumy wielbicieli. Rząd kanadyjski przyznał mu największe odznaczenie tego kraju. Otrzymał Grammy za całokształt twórczości. Wiele jego płyt otrzymało statuetkę złotej lub platynowej płyty („Leonard Cohen”).

Adam Wojciechowski

powrót

Krzyżówka
Słownik

Ustaw jako stronę startową

Prześlij znajomym


Książki
Podręczniki
Czasopisma
Płyty CD2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013   

Numer poprzedni
Licznik odwiedzin:

1


Gdzie kupić    Redakcja    Misja    Kontakt   

Zobacz nas w:
facebook logo