4/2017


szkoła mistrzów fortepianu 2012

Częściowo zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury w ramach programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"
Wielka Gala - podsumowanie

27 Festiwal Mozartowski w Warszawie dobiegł końca.

WIELKA GALA OPEROWA, ZAKOŃCZENIE 27. FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO W WARSZAWIE

11 lipca – Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej

9 lipca - Studio Koncertowe Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego

7 lipca 2017 – Zamek Królewski w Warszawie

5.07.2017 Koncert w Wiedeńskim stylu A.D. 1783

3.07.2017 - Msza c-moll, Kościół Seminaryjny

3.07.2017 Meccore String Quartet

Marek Dudek | Lwowski kamerton


Polacy górą - numer: 3/2017

Polacy znów stanęli na najwyższym podium. Zarówno w dziedzinie instrumentów, jak i kompozycji. Maciej Kułakowski z Gdańska okazał się jednym z najlepszych wiolonczelistów, natomiast w dziedzinie kompozycji Krzysztof Penderecki uznał, że znalazł drugiego w Polsce, najlepszego kompozytora Macieja Bałenkowskiego. Przez 20 lat nikt tak wybitny się nie pojawił i do niedawna wydawało się, że taką osobą jest jedynie Mykietyn („Polak zwycięzcą”).

Wśród najlepszych znaleźli się ostatnio kompozytorzy z Krakowa, gdzie odbył się jeden z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki filmowej. Wśród przybyłych gości byli kompozytorzy, twórcy filmowi z tzw. górnej półki, wielokrotnie nagradzani Oscarami, m.in. A. P. Kaczmarek, twórca „Marzyciela”. Podczas festiwalu pokazano m.in. „Drakulę”, „Titanica” i „Władcę pierścieni”. Christoph Beek powiedział, że krakowski festiwal muzyki filmowej uważa za największy na świecie („Stolica światowej muzyki filmowej”).

W historii Polski muzyka zawsze miała wymiar narodowy i patriotyczny. W rankignu kompozytorów niewątpliwie najwyższą pozycję zajmuje Chopin. Kompozytor wiodący w dziedzinie muzyki fortepianowej, która odmieniła muzykę światową.

Co wtorek w lipcu i sierpniu, z inicjatywy byłego rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Ryszarda Zimaka, odbywają się na tejże uczelni bezpłatne koncerty. Na Okólniku możemy słuchać pianistów ze wszystkich polskich uczelni muzycznych. W ubiegłym roku na co wtorkowych spotkaniach najpopularniejszy okazał się Polonez As-dur. Z arcydziełami symfoniki zmierzył się Piotr Nowak, student AM w Bydgoszczy prowadzony przez prof. Katarzynę Zydroń. Nowak wystąpił z Sinfonią Iuventus („Symfonia z fortepianem obligato”).

Zachwycające piękno fortepianu zaprezentowały w Łańcucie Gabriela Montero i Diana Yoffe. Montero zagrała subtelnie, precyzyjnie i hipnotycznie. Jej muzyka była pełna lekkości i niespotykanych barw. Yoffe w Chopinie pokazała wirtuozowskie zróżnicowanie. Jej dotyk był subtelny, ale miejscami drapieżny i stanowczy („Muzyczny Festiwal w Łańcucie”).

Szczególną tajemnicą muzyki Chopina jest rubato, o czym napisała wybitna badaczka spuścizny Chopina, prof. Irena Poniatowska. Kardiolog, prof. Andrzej Szczeklik stwierdził, że nasze serca symbolizują zbliżenie człowieka do Boga, pracują w rytmie rubato, co wyjaśnia różnice duchowości między ludźmi („Wdzięk afektu”).

Ikoną polskiej i światowej wokalistyki stała się Danuta Damięcka, najbardziej utalentowana uczennica Ady Sari. Uczynna, bezinteresowna, empatyczna, obdarzona wieloma zdolnościami, dostrzegała przede wszystkim potrzeby drugiego człowieka. Występowała prawie na wszystkich scenach operowych Europy oraz obu Ameryk. Marian Wallek-Walewski porównywał jej koloraturę do kamertonu.

Mieszkała najpierw w Szczecinie, a następnie w Lublinie. Ceniła sobie zacisze domowe, przyjaźń i życzliwość. Dom żył dzięki niej. Subtelna, z wielkim wyczuciem piękna, miała wyjątkową wrażliwość. Pochylała się nad losem skrzywdzonych przez ludzi „braci mniejszych”. Założyła w Rzeszowie i Lublinie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt, była twórczynią lubelskiego Animalsa.

W ostatniej drodze towarzyszyły jej tłumy. Bogusław Kaczyński powiedział, że pozostanie w sercach jej talent wokalny i duchowe pokrewieństwo wobec maltretowanych. W kościele żegnały ją pieśni Karłowicza. Wśród pozostawionych kwiatów odkryto zrobione z kwiatów ogromne serce („Lwowski kameleon”).

Adam Wojciechowski

powrót

Krzyżówka
Słownik

Ustaw jako stronę startową

Prześlij znajomym


Książki
Podręczniki
Czasopisma
Płyty CD2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013   

Numer poprzedni
Licznik odwiedzin:

1


Gdzie kupić    Redakcja    Misja    Kontakt   

Zobacz nas w:
facebook logo