3/2017


szkoła mistrzów fortepianu 2012

Częściowo zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury w ramach programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"
Wielka Gala - podsumowanie

27 Festiwal Mozartowski w Warszawie dobiegł końca.

WIELKA GALA OPEROWA, ZAKOŃCZENIE 27. FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO W WARSZAWIE

11 lipca – Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej

9 lipca - Studio Koncertowe Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego

7 lipca 2017 – Zamek Królewski w Warszawie

5.07.2017 Koncert w Wiedeńskim stylu A.D. 1783

3.07.2017 - Msza c-moll, Kościół Seminaryjny

3.07.2017 Meccore String Quartet

Marek Dudek | Lwowski kamerton


Kuzynowie skrzypiec


Kuzynowie skrzypiec

Szlachetny ród skrzypiec nie zaginie, a za sprawą niespodziewanych mezaliansów i poszukiwań nowego brzmienia, powstaną cuda, o jakich Stradivariusowi i Paganiniemu się nie śniło.

Współczesny wygląd skrzypiec tak bardzo zdominował nasze wyobrażenie na ich temat, że skrzypce z tubą albo metalowe wydają się nam dziwacznymi pomysłami znudzonych lutników. Nic podobnego – wszystkie te eksperymenty wiązały się z poszukiwaniem nowych brzmień.

Niejeden ...Kompas skrzypka


Kompas skrzypka

Spieszymy donieść wszystkim, którzy pytali o książkę Sławomira Tomasika „Kompas skrzypka”, że jej drugie wydanie już jest dostępne. Mogli z niego skorzystać uczestnicy wakacyjnych kursów interpretacji muzycznych.

Dlaczego warto tę książkę mieć? „Kompas skrzypka” wypełnił lukę, jaka istniała w Polsce. Wcześniej nie było bowiem książki pozwalającej młodemu adeptowi sztuki wiolinistycznej przygotować się do pełnienia w szkole podstawowej i ...Które skrzypce wybrać?


Które skrzypce wybrać?

W słabszych instrumentach cichym dźwiękom towarzyszą szmery i przydźwięki, z kolei przy próbach wydobycia brzmiącego forte, podczas gry ciężkiej i energicznej (np. akordy), dźwięk „siada” czy też „łamie się”.

Niełatwo jest stwierdzić, na czym polega dobre brzmienie skrzypiec, ocenić ich dźwięk. Do tego potrzebne jest doświadczenie, które zdobywa się, grając na wielu instrumentach różnej klasy, słuchając i porównując ich dźwięk. ...Posłuchaj skrzypiec


Posłuchaj skrzypiec

Jest więc ewidentnym błędem skupianie się w tym czasie na jednym problemie i zbytnie dopracowywanie szczegółów. Może to ucznia jedynie zniechęcić.

Niewiele jest takich publikacji muzycznych, jak „Posłuchaj skrzypiec”, pisanych z widocznym umiłowaniem instrumentu, odwołujących się do intuicji muzyka, raczej do cielesności niż do rozumu, podkreślających znaczenie wewnętrznego przeżywania sztuki, a nie tylko usilnego doskonalenia warsztatu. ...Znak od Boga


Z Idą Haendel, światowej sławy skrzypaczką, jurorem XIII Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego rozmawia Agnieszka Lewandowska

Podróżuje Pani z koncertami po całym świecie, proszę szczerze powiedzieć, czy Konkurs Wieniawskiego uznawany jest za ważne wydarzenie muzyczne, czy nam w Polsce tak się tylko wydaje?

Szczera prawda jest taka, że nie bardzo się orientuję. Ludzie niezwiązani z muzyką na pewno na jego temat nic nie wiedzą.

W Polsce jest podobnie. Przed chwilą ...Jedna z czołowych skrzypaczek


Z najbardziej znaną polską skrzypaczką na świecie Wandą Wiłkomirską, która otrzymała honorowy doktorat Akademii Muzycznej w Łodzi, rozmawia Agnieszka Lewandowska

„Mój ojciec, Alfred – wspomina Wanda Wiłkomirska – po rewolucji przyjechał do Polski z trójką dorosłych dzieci, urodzonych i wykształconych w Moskwie. Zatrzymali się w Kaliszu. Istniała już tam wtedy pierwsza w Europie fabryka fortepianów, należąca do rodziny Fibingerów. Dzisiejsza „Calisia”. ...

powrót

Krzyżówka
Słownik

Ustaw jako stronę startową

Prześlij znajomym


Książki
Podręczniki
Czasopisma
Płyty CD2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013   

Numer poprzedni
Licznik odwiedzin:

1


Gdzie kupić    Redakcja    Misja    Kontakt   

Zobacz nas w:
facebook logo